Histori Suksesi

Që prej vitit të ardhshëm, në Universitetin Harvard në Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të tregohen histori shqiptare suksesi në media, biznes, shkencë dhe shërbim publik. Studenti dhe themeluesi i rrjetit studentor shqiptar në Harvard, Deni Hoxha tha për

Ramë Hajraj një ekonomist i diplomuar, i cili e ka filluar rrugëtimin e tij drejt suksesit si përfaqësues rinor e studentor, duke vazhduar më tej si një konsulent, menaxher dhe kordinator projektesh, ligjërues, trajner i licencuar, dhe në fund si

Që prej vitit të ardhshëm, në Universitetin Harvard në Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të tregohen histori shqiptare suksesi në media, biznes, shkencë dhe shërbim publik. Studenti dhe themeluesi i rrjetit studentor shqiptar në Harvard, Deni Hoxha tha për

Boksieri shqiptar Florian Marku ka korrur një tjetër fitore. Marku ka triumfuar me pikë pas gjashtë raundeve kundrejt boksierit Nathan Bendon. Ka qenë një fitore e meritur dhe mjaft e duartrokitur nga arena e cila ishte e mbushur me shqiptarë,

Artes Ferruni, fituese e çmimit Ndërkombëtar të Krijuesve të Rinj në “Festivalin Ndërkombëtar të Televizionit IEmmy 2019” në Nju-Jork të SHBA-ve. Artes Ferruni është artistja shqiptare 25 vjeçare që po shpalos talentin e saj në regjizurë. Ajo është fituese e

Xhudistja Distria Krasniqi, ka nderuar vendin e saj duke fituar medaljen e artë për Kosovën në kategorinë deri në 48 kilogramë të Ëorld Judo Masters. Në rundin e parë në këtë turne nuk iu desh shumë mund që ta fitonte

Gëzim Gashi është një nga emrat më të njohur të botës së aritit në Amerikë, në Suedi dhe po ashtu i suksesshëm në industrinë e muzikës në Los Angeles. Gashi me origjinë nga Kosova është shqiptari i parë që ka

Sindi Nurce ka lindur në Tiranë, qyteti ku ka zbuluar edhe pasionin e saj për kërcimin dhe aktrimin dhe tashmë synon të ndiejë emocionet e skenave ndërkombëtare. Gjatë gjithe fëmijërisë së saj ka qene e angazhuar, pa u ndalur për asnjë moment.

Kompania “Kristi Transport”, me seli në Sulgen, e pronarit Kristë Ukës nga Stublla e Vitisë, është dëshmi se puna e palodhshme dhe guximi për investim, gjithmonë shpaguhet. Sulgeni është një fshat me mbi 3 mijë banorë në kantonin Thurgau. Edhe në këtë

Aktivistja 20 vjeçare Refxhei Tola është drejt realizimit të ëndrrës së saj për tu bërë prokurore e ndershme. Gjatë eksperiencës që ka pasur si aktiviste e shoqërisë civile është përfshrirë në shumë aktivitete të mbrojtjes së të drejtave të njeriut.