Histori Suksesi

Tomas Edison u kthye një ditë nga shkolla me një letër në dorë. “Nënë këtë letër ma ka dhënë mësuesja. Më tha të mos e hap por të ta jap vetëm ty ta lexosh”. Me sytë e përlotur nëna e

Afaristi nga Kosova, Latif Thaçi, kishte hapur firmën në vitin 2009, ndërsa tani është bërë konkurrues me produktet sllovene jo vetëm për cilësi, por edhe për çmime shumë të volitshme në krahasim me produktet e njëjta në tregun zviceran. Raportet

26 vjeçarja shqiptare Serena Leka ka shkëlqyer në Samitin Botëror të Inovacionit në Kinë, ku ka marrë çmimin e parë në një event të organizuar në fushën e sipërmarrjes dhe startup-eve. Vajza nga Fushë-Arrëzi arriti të rrëmbejë vëmendjen e të

Çmimi për letërsi iu dha Pajtim Statovcit për librin ‘Bolla’ (Otava), të cilin juria e quajti “një roman tronditës dhe prekës që të magjepsë me fuqinë e shprehjes” Është bërë e ditur se shkrimtari shqiptaro-finlandez, Pajtim Statovci, është nderuar me

Një artiste shqiptare është shpallur fituese e çmimit Ndërkombëtar të Krijuesve të Rinj në “Festivalin Ndërkombëtar të Televizionit IEmmy 2019” në Nju-Jork të SHBA-ve. Bëhet fjalë për Artes Ferruni e cila ka shpalosur talentin e saj në regjisurë përmes filmit

Pas përfundimit të shkollimit në Zvicër, Ragmi Ramani punoi në një fabrikë metali, ku dhe i lindi ideja që njohuritë e tij t’i bartë në vendlindjen e tij. Këtu zë fill fabrika për përpunimin e metalit “Eurometall” në Kumanovë. Kishte

Symond, ishte vetëm 8 vjeç kur ai krijoi organizatën “Share Hope USA” e cila organizon evente të shumta për të ushqyer, dhuruar rroba, dhe shumë më tepër për popullsinë lokale të pastrehë të Los Angeles. “E fillova këtë sepse e

Do të ekzekutohet programi i CD-së së Pengilit “100 vjet Shqipëri”, me kompozime për violinë dhe piano nga kompozitori shqiptar Pjeter Gaci si dhe një kompozim autorial i Alban Pengilit Shoqata promovuese e Shkollës së Muzikës në qarkun Lüdinghausen organizon

Arta Cika është shpallur fituese e “TechËomen 100 aëard”, mes 200 grave profesioniste nga Britania e Madhe. Shkencëtarja është shprehur se këtë çmim ia dedikon Shqipërisë dhe të gjithë të prekurve nga tërmeti i 26 nëntorit që mori jetën e

Mërgimtari, Visar Rexhepaj, ndërton shtëpia druri në Kosovë. Kompania që ka themeluar ai me disa të tjerë, shqiptarë dhe zviceranë, mban emrin “Green House SHPK”. Ajo përbën një zingjir prodhimi, Kosovë-ZvicërKëto janë `shtëpi të gjelbra`, me kornizë druri, të cilat