Rekomandim i Redaksisë

Ishulli i Shurdhahut qyteti mesjetar i Sardës, i rrethuar nga një zonë kulturore dhe një nga vendet më të rëndësishme arkeologjike dhe historike. Një ndër objektet më të dallueshëm në ishull është katedralja e dikurshme e Sardës. Një atraksion turistik

Sezoni i provimeve ka nisur, si për maturantët ashtu edhe për studentët. Duke qenë se rezultatet e provimeve dhe testeve janë kaq të rëndësishme, është e natyrshme që një nxënës/ student të ndjehet i stresuar në prag të ditës së madhe. Psikologia Ilirjeta Metushi

Çdo prind dëshiron që fëmija i tij t’i kalojë pushimet verore sa më mirë, sidomos ata që janë në punë dhe nuk kanë mundësi të jenë me to gjatë gjithë kohës. Një trend i shfaqur vitet e fundit janë kampet

Si shumë shumë të tjera, edhe gjuha shqipe ka problemet e saj, të cilat herë vijnë nga huazimet e jashtme, e herë nga shpërdorimi i ligjëruesve të saj. Mësuesja e Letërsisë në gjimnazin “Sami Frashëri” në Tiranë, Valbona Sulçe, është

Ta duash një kafshë shtëpiake nuk mjafton për ta adoptuar, por duhet t’ia plotësoni nevojat themelore të mirëqenies duke i dhënë ushqim, ujë, ajrim dhe ta mbrosh atë nga sëmundjet.  Në një kohë që qentë endacakë janë shndërruar në shqetësim

Dhuna në familje si një plagë e shoqërisë, pasojat më të rënda i lë te fëmijët. Ky fenomen mbarëbotëror ndikon negativisht në integritetin fizik, psikologjik dhe social, sidomos të fëmijëve. Ndërsa çdo ditë regjistrohen raste të reja që përfundojnë deri

8 vite më parë 28 vjeçari Ergys Vladi themeloi Eco Albania Adventure, derisa u bë guida zyrtare e 16 ambasadorëve të huaj në Shqipëri. Për përtacët që duan të rrinë para televizorit aventurat e Ergysit mund të jenë çmenduri.  E

Në ditët e para të muajit mars ushqimet u shtrenjtuan ndjeshëm në vendin tonë ku rekordin e mbajti vaji i lulediellit i cili u shit deri në 350 lekë  për litër. Kriza e çmimeve që vjen pas fillimit të luftës

Tirana, Fieri, Berati, Divjaka e Saranda janë qytetet ku u raportuan raste të reja me COVID në 24 orët e fundit. Përveç Tiranës me 9 raste me COVID qytetet e tjera kanë nga 2 ose 1 rast. Konkretisht nga 2

Të qenit mbipeshë rrit ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të kancerit të qafës së mitrës. Studimi, i financuar nga Fondacioni i Kërkimit të Kancerit në Mbretërinë e Bashkuar (CRUK) dhe që përfshin 120,000 gra në 7 vende, zbuloi se të qenit