Lajmet e Ditës

Blerja e veshjeve, këpucëve dhe veshmbatjeve është kthyer vërtet në një aktivitet luksi për shqiptarët. Sipas të dhënave zyrtare nga Instat në 3 – mujorin e fundit të 2022, volumi i shitjeve, përshtatur sezonalisht, në tregtinë me pakicë, për grupin

Në stinën e verës duhet të kemi një kujdes të vecantë për ushqimet që zgjedhim të konsumojmë. Për këtë rekomandohet te konsumoni më pak mish gjatë kësaj stine dhe të zëvendësoni proteinat shtazore me ato bimore. Nutricionistja Hyrida Basha për

Çdo vit mijëra studentët diplomohen në Universitetin e Gazetarisë. Të shumtë janë të rinjtë që rezultojnë të jenë të papunë. Ndër arsyet kryesore është moskryerja e praktikës sipas nevojave dhe standardeve. Shpeshherë mungesa e praktikës të studentëve bën të kenë

Udhëtimet i ka kthyer në mënyrë jetesë duke eksploruar një nga një bukuritë e vendit tonë. Blogerja e udhëtimeve Anxhi Celiku prej vitesh po i qëndron besnike udhëtimeve në Shqipëri dhe Kosovë, ku deri tani ka vizituar 90% të vëndeve.

Biznesi i vogël po vuan pasojat e rrjtes së cmimeve. Furrexhiu Arben Spaho e ka hapur biznesin e tij prej viti 1987. Per pozitivi.org tregon që prej fillimit të pandesmisë puna ka ardhur në rënie duke u thelluar akoma më

Vera është momenti ku të gjithë shkëputemi nga rutina, preferojmë të arratisemi larg qytetit, në vende bregdetare, për shijuar detin e mrekullueshëm që natyra na ka dhuruar. Mes gjithë planeve që mund të keni bërë ne ju sugjerojmë të mos

Gabimet që bëjnë më shpesh menaxherët duke larguar pa dashje turistët e pushuesit. Ndonëse ka kaluar 2 vjet nga nisja e pandemisë, sezoni turistik ka startuar dhe për këtë vit në vendin tonë. Baret, restorantet, strukturat akomoduese kanë nisur punën

Shqipëria është cilësuar nga mediat prestigjioze si perla e Ballkanit që duhet vizituar. Si një destinacion turistik, nga bukuritë natyrore dhe trashgimnitë kulturore e historike, është njohur tashmë nga shumë turistë anë e mbanë botës. Edhe këtë vit, në prag

1 Qershori, dita ndërkombëtare e fëmijëve. Kjo është një nga festat më të dashura për fëmijët. Të veshur ngjyra- ngjyra dhe ashtu grupe-grupe, bëheshin gati për të festuar ndërsa rrugët e Tiranës ishin më të qeshura nga buzëqeshjet e tyre.

Qytetarët shpesh bien pre e “mashtrimeve” nëpër markete të ndryshme të vendit përmes trukeve që këto të fundit përdorin. Pozitivi.org ka kontaktuar me Agjencinë për Mbrojtjen e Konsumatorit e cila ka bërë me dije se gjatë kontrolleve nëpër disa markete