Albania+

Kjo është Lelja tregtare në zonën e Freskut prej shumë vitesh, por aktualisht po përjeton një situatë tepër të vështirë në biznesin e saj. Ajo tregon veshje, mallra të ndryshme por pranon që tani klintët marrin vetëm gjërat bazë. Me

Biznesi i vogël po vuan pasojat e rrjtes së cmimeve. Furrexhiu Arben Spaho e ka hapur biznesin e tij prej viti 1987. Per pozitivi.org tregon që prej fillimit të pandesmisë puna ka ardhur në rënie duke u thelluar akoma më

Jurgen Pecnikaj nga Tropoja njihet për miksimin e hiteve të ndryshme me muzikën e bukur që lëshojnë telat e instrumentit të vjetër shqiptar, sic është ciftelia. Jurgeni ka arritur të rrembejë zemrat e publikut dhe artistëve me famë botërore që

Ardonita Sabedini nga Kosova një vajzë luftarake që ia ka dal të lërë pas paragjykimet duke punuar fort për të realizuar ëndërren e saj në fushën e modës. Me shumë sakrifica Ardonita ka ndjekur studimet për fashion design ndërsa po

18-vjeçarja nga Vlora që kërcen të gjitha vallet popullore të veriut dhe të jugut Sabrina Abazaj ka nisur të kërcej që në moshën 5 vjeçare. Si një vajzë labe ajo di ti kërcej të gjitha vallet, ndërsa ka marrë pjesë

Maria Luisa Zhurda,23 vjeçarja me origjinë shqiptare, e lindur në Bari të Italisë  prej 3 ditësh ka përjetuar emocionet më të bukura, sapo është diplomuar në fakultetin e mjekesisë në degën mjeksi dhe kirurgji e përgjithshme. Për Maria Luisa mjekësia

Ajo është kamionistja më e famshme shqiptare. Bianka Dervishi ka guxuar me profesionin e saj duke sfiduar jo vetëm gratë por dhe burrat. E fokusuar tek puna në shtetin fqinjë, Itali Bianka tashmë është një emër mjaft i lakuar në

Kuzhineri shqiptare që ka krijuar mijëra ndjekës virtuar me anë të videove të gatimeve që realizon me shumë nota humori.. Për Gledis Gegaj kuzhina është profesioni i zemrës, por realizimi i videove e ka afruar më shumë me të apasionuarit

Disiplina e jogës mbetet terapia më e mirë për shëndetin fizik, mendor dhe shpirtëror. Është vërtetuar së gjatë praktikimit të jogës trupi  përjeton qetësi dhe ndjesi që vështirë mund ta gjesh në përditshmëri. Në ditën botërore të jogs, 21 qershorin,

Ajo nuk ka mbaruar pikturë, por prej vitesh ka zbuluar një talent krejtësisht të vecantë, Jozefina Delia nga Shkodra realizon murale në qytetin e saj të lindjes. Gjithçka nisi nga rruga “Gjuhadol” ku dikur jetonte në këtë lagje. Kishte filluar