Turizëm

Ajo nuk ka mbaruar pikturë, por prej vitesh ka zbuluar një talent krejtësisht të vecantë, Jozefina Delia nga Shkodra realizon murale në qytetin e saj të lindjes. Gjithçka nisi nga rruga “Gjuhadol” ku dikur jetonte në këtë lagje. Kishte filluar

Të rinjë të kuruar, shkëlqim, makina luksoze janë ato që shoqërojnë rrugët me drita në kryqytet. Tirana është një qytet që nuk fle kurrë. Mbrëmjet gumëzhinë nga muzika që tërheq vëmëndjen e të gjithëve. Ndër zonat më të frekuentuar mbetet

Gabimet që bëjnë më shpesh menaxherët duke larguar pa dashje turistët e pushuesit. Ndonëse ka kaluar 2 vjet nga nisja e pandemisë, sezoni turistik ka startuar dhe për këtë vit në vendin tonë. Baret, restorantet, strukturat akomoduese kanë nisur punën

Shqipëria është cilësuar nga mediat prestigjioze si perla e Ballkanit që duhet vizituar. Si një destinacion turistik, nga bukuritë natyrore dhe trashgimnitë kulturore e historike, është njohur tashmë nga shumë turistë anë e mbanë botës. Edhe këtë vit, në prag

Pas pandemisë, lufta në Ukrainë ka goditur shpresën për ringjalljen e turizmit në vend. Shoqata e Operatorëve Turistikë u shpreh për Pozitivi.org se në Mars dhe Prill duhet të kishin ardhur turistët e parë, ata të kulturës dhe të natyrës,

Ulja e temperaturave dhe ngrohja e motit na ka sjellë në mendje pushimet verore dhe të mendojmë për destinacionet ku duam të shkojmë. Për lexuesit kanë menduar dhe mediet prestigjoze. Shqipëria dhe Kosova janë dy nga gjashtë destinacionet që CNN

Shqipëria është ndër destinacionet më të lira për t’u vizituar. Një nga periudhat më të bukura për të udhëtuar nepër Shqipëri, është pranvera, e cila konsiderohet si periudha e luleve, temperaturave perfekte e gjithashtu koha ku do të gjeni qetësinë

Shqipëria duhet të jetë në listën tuaj të udhëtimeve. Ky është sugjerimi i medies së huaj Travel of Path, e cila në një artikull e përshkruan Shqipërinë, veçanërisht Tiranën si vendin që është emëruar kryeqytet i rinisë në vitin 2022.

Hungaria dhe Mali i Zi janë 2 vendet që kanë lehtësuar masat antiCOVID. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njoftoI se Hungaria ka hequr të gjitha masat kufizuese anti-covid për hyrjet në vend. Qytetarëve shqiptarë nuk do t’iu kërkohet më të

Vendi i shqiponjave po promovohet kudo në botë si një thesar që pret për t’u zbuluar dhe promovimi i saj edhe nga turistët e huaj ka bërë që vendi ynë të jetë në agjendën e vendeve turistike mjaft të pëlqyera,