Vlen të dihet

Maria Luisa Zhurda,23 vjeçarja me origjinë shqiptare, e lindur në Bari të Italisë  prej 3 ditësh ka përjetuar emocionet më të bukura, sapo është diplomuar në fakultetin e mjekesisë në degën mjeksi dhe kirurgji e përgjithshme. Për Maria Luisa mjekësia

Disiplina e jogës mbetet terapia më e mirë për shëndetin fizik, mendor dhe shpirtëror. Është vërtetuar së gjatë praktikimit të jogës trupi  përjeton qetësi dhe ndjesi që vështirë mund ta gjesh në përditshmëri. Në ditën botërore të jogs, 21 qershorin,

Ajo nuk ka mbaruar pikturë, por prej vitesh ka zbuluar një talent krejtësisht të vecantë, Jozefina Delia nga Shkodra realizon murale në qytetin e saj të lindjes. Gjithçka nisi nga rruga “Gjuhadol” ku dikur jetonte në këtë lagje. Kishte filluar

Të rinjë të kuruar, shkëlqim, makina luksoze janë ato që shoqërojnë rrugët me drita në kryqytet. Tirana është një qytet që nuk fle kurrë. Mbrëmjet gumëzhinë nga muzika që tërheq vëmëndjen e të gjithëve. Ndër zonat më të frekuentuar mbetet

“Të 30-ët’’

“Të 30-ët’’, është një projekt që synon promovimin e të rinjëve të talentuar, të cilët kanë spikatur në fusha të ndryshme apo që zhvillojnë aftësi të veçanta. Të rinjtë Shqiptarë që dëshirojnë t´i japin më shumë zë potencialit, energjisë dhe

Vera është një kohë e vështirë për lëkurën. Dëmet nga rrezet e diellit mund të jenë të parikuperueshme, sidomos në lëkurën tuaj. Rritja e temperaturave gjatë muajve të verës, e kombinuar me lagështi dhe ngrohje, mund të rrisë aktivitetin e

Pas pandemisë, lufta në Ukrainë ka goditur shpresën për ringjalljen e turizmit në vend. Shoqata e Operatorëve Turistikë u shpreh për Pozitivi.org se në Mars dhe Prill duhet të kishin ardhur turistët e parë, ata të kulturës dhe të natyrës,

Kamerat e sigurisë në ambientet publike, si ato të bizneseve, të bashkive në qytete, apo institucioneve, do të lidhen të gjitha në një hartë dixhitale. Me krijimin e këtij sistemi të ri, planifikohet që policia mund të kontrollojë në kohë

Dhuna në familje si një plagë e shoqërisë, pasojat më të rënda i lë te fëmijët. Ky fenomen mbarëbotëror ndikon negativisht në integritetin fizik, psikologjik dhe social, sidomos të fëmijëve. Ndërsa çdo ditë regjistrohen raste të reja që përfundojnë deri

Shqipëria renditet ne vendin e 35 pwr sa i pwrket obezitetit. Greqia në vendin e 11, Mali i Zi ne vendin e 19 dhe Maqedonia e Veriut ne vendin e 26. Turqia dhe Britania e Madhe janë ndër vendet më