Art & Kulturë

Tashmë e shndërruar në figurë mitike, simboli i përfshirjes së femrave në lëmin e shkencës, madje gruaja e të gjitha rekordeve. Nobelistja Mari Kyri (Marie Sklodowska-Curie) është gruaja e parë që fitoi doktoraturë në fizikë, e para grua që ka

Shtëpia botuese Albas ka nxjerrë nga shtypi librin për fëmijë “Më quajnë Eqrem Çabej”, me autor Luan Ramën dhe ilustrime nga Entela dhe Sulid Kasemi, pjesë e kolanës “Më quajnë…”, kolana me biografitë e personazheve botërore e shqiptare. Serisë për

Për të fituar zemrën e tij do të “luftojnë” 21 vajza, në emisionin i cili fillon të emetohet më 21 tetor. Nga sot edhe zyrtarisht: Patrik Haziri është kavalieri i trëndafilave i edicionit të tetë të emisionit shumë të shikuar

Në qytetin e Astit, në veri të Italisë, është ndërtuar një qendër shqiptare e kulturës. E pagëzuar me emrin e aktores së madhe Margarita Xhepa, kjo qendër synon ruajtjen e traditës, kulturës dhe historisë, jo vetëm përmes kurseve të gjuhës

Metallica grupi i njohur muzikor po ndihmon tifozët e rinj të mësojnë ABC-të e tyre me librin e tyre të parë të fëmijëve. The Enter Sandman do të mësojë fëmijët e shkollës në historinë e grupit Metallica, e cila është

Parku i Butrintit është përzgjedhur nga studentë të Universitetit të Bristolit në Mbretërinë e Bashkuar për të zhvilluar një seri leksionesh lidhur me praktikat e menaxhimit të trashëgimisë botërore. Leksionet lidhur me parkun e butrintit do të zhvillohen në formë

Në Shtutgart të Gjermanisë javën që lamë pas janë mbajtur disa aktivitete kulturore. Gjatë këtyre aktiviteteve u shfaq dokumentari “Ferdonija”, që tregon rrëfimin e një nëne gjakovare, e cila humbi djemtë dhe burrin në luftën e fundit në Kosovë. Pos

Një film shqiptar ka marrë pjesë në Festivalin Ndërkombëtar të Transilvanisë në Cluj të Rumanisë. Filmi “Streha mes reve” me skenar dhe regji nga Robert Budina, ka qenë pjesë në garën zyrtare të çmimit Fipresci. Në Festivalin Ndërkombëtar të Transilvanisë

Shqiptarët në Itali kanë ruajtur traditat dhe i përcjellin ato edhe për popullin italian. Në datën 9 dhe 10 qershor kultura shqiptare do të prezentohet në Festën e Popujve, në Bolzano, njofton Shkolla Shqipe Trento. Në këtë festival do të

Një roman kriminalistik i shkruar nga një 14 vjeçare, është një rast jo shumë i zakontë. Së fundmi për këtë është përfolur një 14 vjeçare shqiptare dhe ajo është Gerta Miftari. Adoleshentja ka ambicie dhe hobi ndryshe nga bashkëmoshatarët. Shkruan,