Archive

Qindra nxënës në Comox, B.C. shkuan në shtëpinë e një gruaje të moshuar për t’i treguar vlerësimin që kishin për të dhe për t’i dhënë lamturmirën në një mënyrë të bukur. Tinney Davidson, 88 vjeç, ka jetuar për 12 vitet

Kur mësuesit e një shkollë në Hunstville, mësuan se njëri nga kolegët e tyre nuk kishte më ditë pushim për t’i qëndruar pranë vajzës së tij të mitur që ishte diagnostikuar me kancer, ata i dhanë ditët e tyre. David

Vdekja e 25-vjeçares Rexhina Debrova pasi ka lindur fëmijën e saj të parë, para disa ditësh në spitalin e Elbasanit ka ngjallur reagime të forta për shkak se haludohet se shkak mund të jetë neglizhenca e mjekëve. Për vdekjen e

Spitalet zakonisht nuk njihen për ushqimin e mirë, kështu që kur pacientët ose punonjësit dëshirojnë një trajtim të veçantë, përdorin forma të ndryshme për të përmbushur dëshirat dhe nevojat. Cole Favro, një 18-vjeçare që ka fibrozë cistike, e cila qëndron

Dy vjet më parë Shirley Joseph po luftonte. Në moshën 23 vjeçare, ajo ishte e pastrehë, pa familje apo dikë që ti japë ndihmë. “Të drejtat për nënë dhe baba (prindër) m’u morën kur isha fëmijë”, kujton ajo ndërsa flet

Donika Zeka është e vetmja studente nga Kosova që ka arritur të bëhet pjesë e kolegjit më prestigjoz në Florida ‘Rollins’. Ajo është 24 vjeçe dhe po shkëlqen në arenën ndërkombëtare. E reja jo vetëm që është bërë pjesë e

Një grua në Emiratet e Bashkuara, Munira Abdulla ishte në gjendje të pavetëdijshme për 27 vjet pas një aksidenti me makinë. Pastaj ajo u zgjua. Ndërgjegjia iu kthye pasi ka kaluar 27 vjet në këtë gjendje, sipas familjes dhe mjekëve.

Nuk janë vetëm të pasurit dhe të fuqishmit që po japin para për rindërtimin e Notre Dame pasi zjarri shkatërroi katedralen e Parisit këtë muaj. Një pjesë e vogël e gati 850 milionë eurove (947 milionë dollarë) të dhuruara deri

Koreografi me origjinë shqiptare, Angjelin Preljocaj, i famshëm botërisht është zgjedhur anëtar i Akademisë Franceze të Arteve të Bukura. Seksioni i koreografisë së kësaj akademie përbëhet nga katër anëtarë, e një prej tyre tashmë do të jetë edhe koregrafi shqiptar.

Qeni ishte vetëm 6 javësh, kur u la në një strehë kafshësh ndërsa po luftonte për jetën e tij kundër një sërë çështjesh shëndetësore. Personeli në strehimoren e kafshëve thotë se përveçse është i shurdhër, qenushi vuajti nga një sëmundje