Art & Kulturë

Në ambientet e Akademisë së Filmit dhe Multimedias Marubi, u zhvillua premiera e filmit më të ri në treg “Ana Tjetër”. Skenari, regjia dhe i gjithë realizimi i filmit me metrazh të shkurtër “Ana Tjetër” është kryer nga vetë maturantët

Ditën e djeshme një grup djemsh dhe vajzash, gjimnazistë në shkollën sportive ‘Benardina Qeraxhiu’ në Durrës përcollën mesazhe të rëndësishme për jetën, respektimin e të drejtave të njeriut, konkretisht për gratë dhe vajzat, përmes një ekspozite të mbajtur në ambientet

Përmes artit mund të bëhen bashkë edhe kombet. Këtë herë ka qenë një koncert artistik i mbajur në Tiranë i titulluar “Fqinjët”, i cili ka bërë bashkë 4 të rinj nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi Projekti “Fqinjët”

Në 2020 pritet të publikohet një film biografik për Nënë Terezën, i cili do të realizohet nga regjisorja indiane Seema Upadhyay. Nënë Tereza, emri i së cilës ishte Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, lindi në Shkup më 26 gusht 1910 dhe vdiq

“Bëni atë që dashuroni dhe më pas mos harroni ta dashuroni atë që bëni”, kjo është motoja që ka ndjekur në jetë kërcimtari latin River Durra. Ai është 23 vjeç dhe ka pëfunduar studimet për Inxhinieri Fizike. Pasionin për kërcimin

“Largohuni nga teknologjia, në jetë ka shumë gjëra të bukura për të bërë”, këtë mesazh iu drejton të rinjve valltarja 22 vjeçare Erida Stana gjatë një interviste për pozitivi.org. E reja është në fillimet e karrierës por ka lëshuar rrënjë

Pra, doni të krijoni art? Të bëheni një artist i vërtetë? Ndoshta keni menduar të shkoni në shkollë  arti apo në universitet? Ndonjëherë ne bllokohemi. Ndoshta jeta e mbushur plot tension na bllokon. Ndoshta nuk ndihemi aq mirë. Ndoshta ndihemi

15.08.2018 Për herë të parë ai u lidh me shqiptarët në Kostandinopojë, ku njohja me shërbyesin e tij Qazim Kukeli, iu kthye në dashuri dhe sfidë për të mbrojtur vendin e vogël në juglindje të Evropës. Më pas zëri i

Revista australiane “The Journal” që shpesh shkruan për destinacionet më të mira ku mund të kalojmë pushimet i ka dedikuar një artikulll kulturës dhe natyrës shqiptare. Duke përshkruar vendodhjen, mes veriut të Greqisë dhe ujërave të kaltër të Italisë, revista

Mjekja shqiptare Anxhela Qirko ka marrë pjesë në një event të organizuar në pallatin mbretëror të Britanisë së Madhe, ku ka takuar dhe mbretëreshën Elisabeth. Së fundmi pallati mbretëror ka qenë kryetemë e mediave botërore me ceremoninë martesore të çiftit