Archive

Ndërrimi i viteve në Tiranë është menduar të pritet në një atmosferë festive në qendër të kryeqytetit. Një koncert madhështor do të zhvillohet në qendër të Tiranës, i cili më pas do të shoqërohet edhe me spektaklin e fishekzjarreve në

Projekti rajonal INNOVENTER Mbështetje për rritjen e konkurueshmërisë së sipërmarrjeve në tregun vendas dhe rajonal. Shqipëria vazhdon të përballet me sfidën e rritjes së ngadaltë ekonomike, konkurrueshmërinë e ulët dhe nivelit të ulët i sipërmarrjes. Faktorët lidhen jo vetëm me

Objekti në Gevelsberg ka 82 shtretër dhe punëson shtatëdhjetë persona. Njëra prej tyre, Suzana Krasniqi, mori çmimin “Infermiere me zemër”. Suzana (majtas) së bashku me drejtoreshën Kerstin Thiel (foto: Lokalkompas) Gjatë muajve të fundit gazeta Lokalkompas ka shqyrtuar temën e infermierisë

Ky burrë fiton çmimin “Gjyshi i Vitit”, pasi befason nipërit e tij me një dhuratë për Krishtlindje. Doug Hayes kohët e fundit vendosi të befasojë 10 nipërit e tij duke blerë autobus personal shkollor për Krishtlindje. Meqenëse të rinjtë shkojnë

Fjalimi i Papa Francesut në kishën e Santa Marta fliste për rolin e gruas duke e vlerësuar atë si kuptimi dhe harmonia e planetit. Pjesa më goditëse e fjalimit të Papës ishte kur thotë se çdo grua është një qenie

Fundi i vitit 2019 shënon mbylljen e një dekade dhe hapjen e një të reje. Për këtë arsye revista e biznesit ‘Forbes’ ka përgatitur një listë me 10 atletët të cilët kanë fituar më shumë gjatë kësaj dekade, me peronazhe

Një studim i ri sugjeron se kafeina mund të kompensojë disa nga efektet negative të një diete që përmban mjaft yndyrë ose sheqerna. Minjtë që konsumuan kafeinën fituan 16% më pak peshë dhe grumbulluan 22% më pak yndyrë në trup

Një sugjerim mjaft interesant ka ardhur nga një mësuese e cila ka shumë vite eksperiencë në edukimin e të vegjëlve. Drita Topjana thotë se edhe prindërit duhet të mbajnë ditar për fëmijët e tyre. Arsyet i gjeni më poshtë! Të

Komuniteti shqiptaro-kanadez në Manitoba mbledh fonde në ndihmë të familjeve të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit në të cilin humbën jetën 51 persona dhe mbetën të plagosur qindra të tjerë. Gjendja e familjeve të prekura nga kjo fatkeqësi natyrore

Një 92-vjeçar ka përmbushur dëshirën e tij për të bërë ski për herë të parë. Robert Trulocke gjithmonë kishte dashur të provonte skijimin, duke përshkruar se ishte një “ambicie për djemtë”, por mendoi se e kishte humbur shansin e tij.