Kafeina mund të kompensojë disa rreziqe shëndetësore
27/12/2019 Shpërndaje

Kafeina mund të kompensojë disa rreziqe shëndetësore

Një studim i ri sugjeron se kafeina mund të kompensojë disa nga efektet negative të një diete që përmban mjaft yndyrë ose sheqerna.

Minjtë që konsumuan kafeinën fituan 16% më pak peshë dhe grumbulluan 22% më pak yndyrë në trup sesa minjtë që konsumuan çaj, zbuluan shkencëtarët në Universitetin e Illinois në një studim të ri.

Efektet ishin të ngjashme me kafeinën sintetike dhe atë të nxjerrë nga kafeja.

Çaji i mateve është një pije barishtore e pasur me fitokemikale, flavonoide dhe aminoacide që konsumohet si stimulues nga njerëzit në vendet juglindore të Amerikës Latine. Sasia e kafeinës varion nga 65-130 miligramë, krahasuar me 30-300 miligramë kafeinë në një filxhan kafe të krijuar, sipas studimit.

Për katër javë, minjtë në studim hëngrën një dietë që përmbante 40% yndyrë, 45% karbohidrate dhe 15% proteina. Ata gjithashtu gëlltitën një nga format e kafeinës në një sasi të barabartë me atë të një njeriu që pi katër gota kafe në ditë.

Në fund të periudhës katër javore, përqindja e masës trupore në grupet e ndryshme të minjve ndryshoi ndjeshëm. Minjtë që konsumuan kafeinën nga çaji i çiftit, kafeja ose burimet sintetike grumbulluan më pak yndyrë në trup sesa minjtë në grupet e tjera.

Studimi, i botuar së fundmi në Journal of Funcal Foods, shton një organ hulumtues në rritje që sugjeron se çaji i bashkëshortëve mund të ndihmojë në luftimin e mbipeshes, përveç sigurimit të efekteve të tjera të dobishme shëndetësore, të lidhura me komponimet fenolike, vitaminat dhe flavonoidet që ai përmban.

“Konsumi i kafeinës nga bashkëshorti ose nga burime të tjera lehtësoi ndikimin negativ të një diete me yndyrë të lartë dhe të saharozës në përbërjen e trupit për shkak të modulimit të enzimave të caktuara lipogjenike si në indin dhjamor ashtu edhe në mëlçi”, tha de Mejia. “Shprehja e zvogëluar e Fasn dhe Lpl solli sintezën më të ulët dhe akumulimin e triglicerideve në indin dhjamor.”

© 2019, Pozitivi. All rights reserved.