Tag "parashikimi i motit"

Dimri në Shqipëri duket se po ndryshon në mënyrë të dukshme me kalimin e viteve, me temperaturat që vazhdojnë të jenë më të larta se zakonisht. Kjo situatë është ndikuar nga ndryshimet klimatike që po ndodhin në nivel global. Në

Moti është një nga faktorët që ndikojnë në humorin dhe shëndetin e njeriut.  Studimet e fundit kanë zbuluar se ndryshimet në motin e humori mund të kenë një ndikim të madh në emocionet dhe sjelljen e individëve. Në këtë artikull,

Sipas organizatës metereologjike botërore, brenda 2026-ës do të regjistrohet viti më i nxehtë në histori duke kaluar rekordin e vendosur nga viti 2016. Ka 93% mundësi që të paktën një vit mes 2022 dhe 2026 të bëhet më i nxehti

Pranvera është shoqëruar me mot të paqëndrueshëm këtë vit. Temperaturat e larta deri në 46 gradë, dhe aspak të zakonshme për këtë sezon, kanë shkaktuar kaos në disa rajone të Indisë dhe të Pakistanit. Temperaturat e larta 45 deri në

Pranvera sapo ka nisur dhe është pikërisht në këtë periudhë, që miliona fusha dhe kopshte në mbarë botën ngjyrosen falë luleve që lulëzojnë gradualisht deri në verë. Këtu janë 10 vendet ku mund të admironi lulëzimin më të bukur në

Ulja e temperaturave dhe ngrohja e motit na ka sjellë në mendje pushimet verore dhe të mendojmë për destinacionet ku duam të shkojmë. Për lexuesit kanë menduar dhe mediet prestigjoze. Shqipëria dhe Kosova janë dy nga gjashtë destinacionet që CNN

Rrikthehet moti i qëndrueshëm në vendin tonë për gjatë gjithë ditës, ku në orët e para të ditës do të kemi alternime kthjellimesh dhe kalime të pakta vranësirash. Por orët e mesditës largojnë vranësirat duke bërë që kthjellimet të dominojnë

Sipas MeteoAlb: Deri në orët e mesditës dhe pasdites vendi ynë do të jetë në dominimin e kthjellimeve në ultësirën perëndimore dhe vranësirave të lehta në zonat malore. POR në orët në vijim vranësirat do të shtohen në të gjithë

Vranësirat e shpeshta vazhdojnë të jenë prezente në vendin tonë duke gjeneruar reshje shiu në të gjithë territorin. Sipas Meteoalb, reshjet do të jenë me intensitet të ulët dhe mesatar, ku më të dukshme do të jenë në orët e

Ditët e fundit i gjithë vendi është përfshirë nga temperature të ulta dhe reshje shiu. Përkeqësimi i motit ka detyruar Drejtorinë e Përgjithshme Detare në Vlorë dhe në Durrës që të pezullojë lundrimet.  Për shkak të dallgëve të mëdha në