Lajmet e Ditës

Ejona Balla, vajza 18 vjeçare nga Përrenjasi di vetëm të dhurojë dashuri. Ejona që në lindje nuk ka folur as dëgjuar kurrë. Fëmijërinë e ka kaluar në qytetin e Përrenjast ndërsa 12 vitet e fundit ka jetuar në Tiranë. Në

Ditën e sotme mijëra besimtarë muslimanë në të gjithë botën festojnë festën e Kurban Bajramit. Në Shqipëri qindra besimtarë janë mbledhur në orën 06:50 të mëngjesit për të falur Namazin në sheshin “Skënderbej”. Po kështu dhjetëra e qindra besimtarë të

Historia e saj ndryshoi rrjedhë 4 vite nga sot… Katër vjet më parë, Vilma Dule, atëherë 26-vjeç u sulmua me acid në fytyrë nga një i panjohur, teksa zbriste nga shkallët e pallatit të shtëpisë. Ishte mëngjesi i 27 gushtit

Muzeu i parë i lumturisë në botë do të hapë dyert këtë shtator në Mbretërinë e Bashkuar. Megjithëse Muzeu i Lumturisë ka qenë një organizatë jofitimprurëse për dy vitet e fundit, anëtarët e organizatës nuk kanë pasur vend të përhershëm.

54 vjet më parë, më 28 gusht, 1963 gjatë Marshimit në Uashington, Martin Luther King Jr mbajti një nga fjalimet më të rëndësishëm që kanë hyrë në historinë botërore. Dr. Martin Luther King Jr. i drejtohet turmës së mbledhur në

Gratë çdo vit që kalon po thyejnë tabunë e diskriminimit gjinor, megjithëse ende nuk kanë arritur të përfaqësohen në mënyrë të barabartë me meshkujt në Parlament. Së fundmi burime jozyrtare bëjnë me dije se në kabinetin e ardhshëm qeveritar të

Në një qytet me rreth 104, 190 banorë për herë të parë pas gjithë këtyre viteve është formuar një grup rinor i pavarur që promovon, librin, punën vullnetare, rijetësimin dhe rivitalizimin e kapaciteteve krijuese dhe intelektuale të të rinjve. Bëhet

Qyeti i Durrësit gjatë muajit gusht gëlon nga pushuesit, të ardhur dhe vendas. Tek Shkëmbi i Kavajës, nga ku janë shkrepur këto foto, siç duket Bashkia ka hapur disa gropa për të bërë punime. Këto gropa fatkeqësisht janë mbushur me

Ekstradimi i Ballist Morinës është kthyer një nga çështjet më të diskutuara në vend. Pas kërkesave ndaj shtetit Kroat nga ana e autoriteteve shqiptare, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka konfirmuar edhe njëherë përpjekjet që po bëhen në lidhje me

Disa ditë më parë kryeministri Edi Rama mori pjesë në Samitin e Kartës së Adriatikut në Mal të Zi, së bashku me përfaqësues të Ballkanit Perëndimor. Ky samit ishte nën patronazh të zv/Presidentit Amerikan Mike Pence, në kuadër të të