Si të përballeni me stresin e punës
09/05/2022 Shpërndaje

Si të përballeni me stresin e punës

Balancimi i punës me jetën personale është një detyrë e vështirë dhe në shumicën e rasteve na duket e pamundur. Rezultati është që ne i nënshtrohemi kaosit ekzistencial dhe i lëmë detyrimet profesionale të pushtojnë jetën tonë. Nëse keni parasysh disa rregulla do t’ja dilni me sukses.

Organizohuni. Është një ditë e zakonshme, asgjë më pak se një maratonë, ku vrapon për t’i kapur të gjitha dhe në fund të ditës gjithçka që dëshiron është të biesh në shtrat. Dhe të nesërmen në mëngjes, kur zgjoheni, maratona vazhdon. Nëse e gjithë kjo ju shqetëson dhe ju streson, mund të krijoni një listë të detyrave në mënyrë që të mbani objektiva realiste dhe të përballeni më mirë me stresin.

Kapërceni perfeksionizmin. Perfeksionizmi çon në nivele të larta stresi. Në përpjekjen tuaj për të bërë gjithçka perfekte, përfundoni me një obsesion që në fund ju lë me një shije të hidhur. Çlironi veten nga standardet joreale dhe do të habiteni kur të shihni se sa çliruese është.

Zgjidh polemikat. Shumë herë stresi krijohet për shkak të konflikteve me një koleg, mik apo koleg. Mënyra më e mirë për të përballuar këtë lloj stresi është zgjidhja e konfliktit përmes komunikimit. Shumë njerëz bëjnë gabim duke shmangur diskutimet nga frika se mos përballen, gjë që çon në stres. Kështu që herën tjetër që të keni një problem me kolegun ose menaxherin tuaj, thjesht përpiquni të flisni dhe të gjeni një zgjidhje.

Kujdesu për veten. Kur ka qenë hera e fundit që keni bërë një masazh relaksues ose keni bërë pazar me miqtë tuaj? Po, ju keni përgjegjësi dhe shumë për të arritur në jetë, por ndonjëherë, gjithçka që duhet të bëni është të uleni, të relaksoheni dhe të jetoni në këtë moment. Sado i zënë që jeni, përpiquni t’i kushtoni pak kohë vetes. Bëni gjëra që ju çlirojnë nga stresi, mund të jetë aq e thjeshtë sa të lexoni një libër ose të dëgjoni muzikë qetësuese në fund të një dite të ngarkuar.

Ha shendetshem. Një nga mënyrat më të mira për të përballuar stresin është të ushqeheni shëndetshëm. Hani një dietë të ekuilibruar dhe përfshini ushqime që ka të ngjarë të luftojnë nivelet e stresit.

Flini mjaftueshëm gjumë. Zakonisht gjumi merret si i mirëqenë pa e kuptuar se nëse flemë në orët e duhura jemi më produktivë dhe me humor më të mirë. Të paktën 7 deri në 9 orë gjumë çdo natë është jetike. Gjeni teknika relaksimi si leximi i një libri dhe përpiquni të flini të njëjtën sasi çdo natë.

Meditoni. Meditimi kontribuon në shkarkimin dhe relaksimin. Gjeni një vend të qetë në shtëpi dhe filloni duke i kushtuar 15-20 minuta të ditës suaj meditimit.

Bëni pushime. Pushimet janë terapeutike. Vetëm një ndryshim i mjedisit dhe një pushim nga detyrat e përditshme mund t’ju ndihmojë të kapërceni stresin dhe të zhbllokoni mendimet tuaja.

Po, jeta mund të jetë shumë stresuese ndonjëherë dhe përgjegjësitë duket se nuk mbarojnë. Por ajo që bëni varet nga qëndrimi juaj dhe vendimet që merrni. Ju ose mund t’i nënshtroheni stresit dhe ta lini jetën të dalë jashtë kontrollit, ose t’i merrni gjërat në duart tuaja dhe të zgjidhni të jetoni një jetë më të lumtur dhe më të shëndetshme, zgjedhja është e juaja.

© 2022, Pozitivi. All rights reserved.