Archive

Çfarë i shtyn njerëzit të shfaqen në Instagram dhe si arritën të bëhen influentë? Raffaela Zollo dhe Arigona Bunjaku janë dy femra nga Aargau që tërheqin qindra mijëra tifozë. Raffaela Zollo, e njohur më mirë me nofkën e saj “raffasplasticlife”,

“Shumë njerëz nuk e duan vërtetë lirinë, sepse liria nënkupton përgjegjësi dhe shumë njerëz kanë frikë nga përgjegjësia”, Sigmund Freud ishte psiko-analist i njohur gjerman.

Viti 2012 e zuri në befasi mbarë Ballkanin Perëndimor. Papritur qytetarë nga vende të ndryshme të Ballkanit filluan të niseshin për në Siri dhe Irak.  Ata donin të bëheshin luftëtarë të kalifatit. Ëndërronin të luftonin në një luftë jashtë vendit

Gjatë udhëtimit drejt Lezhës, ku do të takohesha me përfaqësuesit e projektit “Integrimi i Romëve të Veriut” (IRV), nuk isha e sigurt se ç’do të gjeja atje.  E vërteta është që në të shkuarën kisha lexuar për radikalizimin e romëve[1],

Prodhuesi francez i gomave, Michelin, ka njoftuar se do të zëvendësojë përbërësit e tyre të naftës me copa druri. Kjo është pjesë e përpjekjeve të kompanisë për të bërë që një grup i gomave të tyre të fundit të zgjasin

Një organizatë po transformon grumbujt e mbeturinave në një mënyrë të mrekullueshme për të luftuar ndotjen e lumenjve. Fondacioni Recycled Island ka mbledhur mbeturinat nga lumi Maas në Roterdam dhe duke i ricikluar në ishuj lundrues që i sjellin dobi

Kjo është Angela Hernandez. Ajo ishte zhdukur për një javë dhe të gjithë menduan më të keqen, fundin e saj. Angela po ngiste makinën nga Oregoni në Kaliforni të Jugut, kur një kafshë i zuri rrugën. Fatkeqësisht doli jashtë rrugës

“Njeriu në jetë ka nevoj për 1 filxhan shkencë, 1 shishe kujdes, dhe 1 oqean durim”, Ismail Kadare.

Në vend që të kërkonte lodra apo trajtime, kjo vajzë 8 vjeçare donte diçka të veçantë për ditëlindjen e saj. Adisynn Kiker nga Teksasi u tha miqve dhe familjes se dëshironte për ditëlindje si dhuratë ushqim për kafshët. Kur dëshira

Një fundjavë e një çifti të ri u bë kthesë për më të keqen kur Juliette Moore u largua nga tendë për të gjetur të dashurin e saj të shtrirë në lëndinë pa puls. Juliette dhe i dashuri i saj