‘Një ëndërr u bë realitet’: Biri i zjarrfikësit që u vra nga sulmi terrorist ndjek rrugën e babait
18/04/2019 Shpërndaje

‘Një ëndërr u bë realitet’: Biri i zjarrfikësit që u vra nga sulmi terrorist ndjek rrugën e babait

Kur arriti ceremoninë e tij të diplomimit të enjten, zjarrfikësi Aric Tegtmeier besoi se babai i tij, një zjarrfikës i FDNY që u vrau në detyrë, ndihet krenar për të.

“Unë po flisja me nënën time për këtë gjë me ditë të tëra. Ajo tha se nëse ai do të ishte në ceremoninë e diplomimit do të qeshte dhe lumturohej”, tha të mërkurën Tegtmeier, djali i zjarrfikësit Paul Tegtmeier.

“Kjo është ajo që më kujtohet më shumë për të – buzëqeshja e tij”, shtoi 24-vjeçari zjarrfikës i ri, i cili ishte vetëm 6 vjeç kur babai i tij u vra në sulmet terroriste. “Ai ishte gjithmonë i lumtur dhe se buzëqeshja mund të shkëlqente një dhomë të tërë. Unë e mbaj atë në mendje dhe gjithnjë më ndihmon të vazhdoj përpara në kohët e mia të vështira”.

Babai i Aric u caktua në kompaninë Ladder 46 në Bronx, kur terroristët  sulmuan Qendrën Botërore të Tregtisë në Nju Jork, kullat binjake, më 11 Shtator. Ai kurrë nuk u kthye më në shtëpi. Paul Tegtmeier ishte një nga 343 respondentët e parë të FDNY që vdiqën kur kullat u shembën. Eshtrat e tij nuk u gjetën kurrë, edhe pse pajisjet që mbante u gjetën, si mbeturina.

Ditët pas vdekjes së babait të tij, Ariq, vetëm 6 vjeç, e kalonte shumicën e kohës në lëndinën e shtëpisë së Hyde Parkut të familjes së tij në pallatin e tij të zjarrfikësve dhe helmetin duke shuar zjarret imagjinare si babai.

Ashtu si i ati, Aric ishte zjarrfikës vullnetar në Long Island. Dy vjet më parë, u punësia si zjarrëfikës. “Është një ëndërr e bërë realitet”, tha ai. Aric tha se edhe para vdekjes së babait donte të bëhej zjarrfikës, por pas 9 shtator pasioni i tij për këtë punë u rrit më shumë.

“Mënyra se si reaguan të gjithë dhe më morën nën krahët e tyre … Mësova shumë më shumë për vëllazërinë, se të gjithë janë atje për të ndihmuar njëri-tjetrin”, tha ai. “Kjo me të vërtetë bëri një ndryshim për mua.”

Shefi i tij Daniel Nigro, tha se Paul Tegtmeier “trashëgoi te i biri trimërinë dhe dëshirën për të shërbyer. Me diplomimin e tij, (Aric) e bëri babain e tij, dhe të gjithë ne, jashtëzakonisht krenar”, tha Nigro.

© 2019, Pozitivi. All rights reserved.