Archive

Mijëra raporte sugjerojnë se shkolla luan një rol thelbësor në ruajtjen ose në vënien e adoleshentëve në trajektoren e duhur të zhvillimit. Janë mësuesit ata që kanë një impakt pozitiv e luajnë një rol mbrojtës në jetën e adoleshentëve. Me

Njeriu më i pasur në botë ka dhuruar 99 milionë dollarë për të ndihmuar familjet e pastreha. Bëhet fjalë për Jeff Bezos, Drejtori i Përgjithshëm i Amazon i cili ka dhuruar 98.5 milionë dollarë në vitin 2019 për 32 organizata

Italia ka qenë një mbështetje e madhe për Shqipërinë pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit që mori jetën e 51 personave nën rrënojat e banesave të shembura dhe plagosi dhjetëra të tjerë. Emergjencat civile italiane kanë dhuruar materiale për operacionet

Alex Myteberi është shqiptari 6 vjeçar i cili i dërgoi Presidentit amerikan Barack Obama, një letër e cila frymëzoi jo vetëm atë por miliona amerikanë. Në letrën që i kishte dërguar tri vjet më parë, Alex i kërkoi Obamës të

Aktivistja 20 vjeçare Refxhei Tola është drejt realizimit të ëndrrës së saj për tu bërë prokurore e ndershme. Gjatë eksperiencës që ka pasur si aktiviste e shoqërisë civile është përfshrirë në shumë aktivitete të mbrojtjes së të drejtave të njeriut.

Tomas Edison u kthye një ditë nga shkolla me një letër në dorë. “Nënë këtë letër ma ka dhënë mësuesja. Më tha të mos e hap por të ta jap vetëm ty ta lexosh”. Me sytë e përlotur nëna e

“Nesër është një ditë e re” quhet koncerti humanitar i organizuar mbrëmjen e djeshme nga sopranoja e njohur Inva Mula për të mbledhur fonde për të dëmtuarit nga tërmeti i 26 nëntorit ku mbetën të vdekur 51 persona nën rrënojat

Një komunitet mjaft i gjerë shqiptar jeton në Argjentinë. Në katundin Berisso (Berisha) në provincën Buenos Aires, Argjentinë, e cila është pjesë e zonës urbane të Komunës, Greater La Plata, jetojnë shumë shqiptarë të cilët janë shpërngulur atje shumë shekuj

Kryeministri shqiptar Edi Rama njoftoi se Parlamenti do të kalojë të ashtuquajturën “paketa kundër shpifjes” në 19 dhjetor. Federatat Evropiane dhe Ndërkombëtare të Gazetarëve (EFJ / IFJ) mbështetën thirrjet e filialit të tyre në Shqipëri (APJA) për të hedhur poshtë

Afaristi nga Kosova, Latif Thaçi, kishte hapur firmën në vitin 2009, ndërsa tani është bërë konkurrues me produktet sllovene jo vetëm për cilësi, por edhe për çmime shumë të volitshme në krahasim me produktet e njëjta në tregun zviceran. Raportet