Archive

Sondazhi i Dytë Demografik dhe Shëndetësor në Shqipëri 2017-2018 siguron të dhëna për modelet demografike, pjellorinë, planifikimin e familjes, shëndetin e nënave dhe fëmijëve, njohuritë për HIV dhe AIDS, ushqimin, fuqizimin e grave, stilin e jetës dhe faktorët e lidhur

Media online është një risi e viteve të fundit që po merr një vrull të madh krahasuar me mediet e tjera tradicionale. Në vendin tonë ka një numër të lartë portalesh, mbi 650, por rregullat kufizuese apo normat ligjore për

Shumë familje shqiptare në Zvicër janë angazhuar në mbledhjen e ndihmave si nga ana financiare, ashtu edhe në materiale ushqimore për familjet e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit i cili mori jetën e 51 personave nën rrënojat e banesave

Çmimi për letërsi iu dha Pajtim Statovcit për librin ‘Bolla’ (Otava), të cilin juria e quajti “një roman tronditës dhe prekës që të magjepsë me fuqinë e shprehjes” Është bërë e ditur se shkrimtari shqiptaro-finlandez, Pajtim Statovci, është nderuar me

Një nga kandidatet për kryeministre të Libanit është shkrimtarja me origjinë shqiptare Ghada Arnaut (Xhada Arnauti). Xhada Arnauti nuk është vetëm shkrimtare. Emri i saj është i njohur në Liban dhe në Lindjen e Mesme. Kandidatja për kryeministre është e

Sot 13 ditë pas tërmetit të 26 nëntorit prej të cilit humbën jetën 51 persona nën rrënojat e banesave të tyre të shembura nga lëkundjet e forta me magnitutë 6.4 ballë, shkollat fillojnë normalisht procesin mësimor. Pasojat e tërmetitit ishin

Një artiste shqiptare është shpallur fituese e çmimit Ndërkombëtar të Krijuesve të Rinj në “Festivalin Ndërkombëtar të Televizionit IEmmy 2019” në Nju-Jork të SHBA-ve. Bëhet fjalë për Artes Ferruni e cila ka shpalosur talentin e saj në regjisurë përmes filmit