Vlen të dihet

Martesa e hershme është një shkelje e të drejtave të fëmijëve. Edhe pse është e ndaluar nga e drejta ndërkombëtare, vazhdon t’u vrasë fëmijërinë miliona vajzave nën moshën 18 vjeçare në botë. Në  Shqipëri ky fenomen vijon të jetë në

Duke pasur parasysh lajmet e fundit në vendin tonë, mbase mund të befasoheni kur thuhet se demonstrata paqësore janë normë në Amerikë. Titujt gjithmonë përqëndrohen në çdo dhunë që shpërthen, madje edhe gjatë protestave më paqësore. Por, Shtetet e Bashkuara

Shën Valentini është një ditë emocionuese e vitit, kur departamentet e marketingut në të gjithë vendin përpiqen të nxjerrin një produkt apo disa produkte të bëra krejtësisht pa dashuri dhe t’u japin një sferë romantike. Sipas tyre kjo është dhurata

Pse janë të rëndësishme udhëtimet romantike? Një sondazh zbuloi se 37% e pjesëmarrësve ranë në dashuri gjatë udhëtimit të parë, ndërsa 23% u ndanë për shkak të udhëtimit! 88% e të anketuarve thonë se udhëtimi i tyre i parë me

Skandali në Kavajë i abuzimit seksual të një 14-vjeçareje nga 7 adoleshentë ka shkaktuar reagime të forta në opinionin publik. Rrjeti i organizatave “Zëri i të Rinjve” që ka ndërmarrë shpesh nisma për mbrojtjen e shëndetit seksual dhe riprodhues të

Tre të rinj janë duke u lavdëruar se i kanë ardhur në ndihmë një 100-vjeçari i cili nuk mund ta ndihmonte gruan e tij të moshuar të ulej në makinë. Vepra e mirë u kap në kamera falë zyrtares së

Kate Hudson si çdo nënë e re po përpiqet të gjejë kohë për veten ndërsa kujdeset për vajzën, Rani Rose dhe pjesën tjetër të familjes. Plus, faktit që ajo është një aktore e zënë dhe ambasadore e re e organizatës

Paraardhësit i pikturonin muret e shpellës me fotografi të kërcimtarëve. Edhe foshnjat instinktivisht hidhen kur dëgjojnë muzikë. Vallëzimi të bën të ndihesh mirë dhe nuk ka kulturë në tokë që nuk posedon një thirrje për të kërcyer. Një akt i

Sipas një studimi të mendosh për personin e zemrës është aq efektiva në uljen e stresit sikur ta kesh pranë. Herën tjetër që do përballeni me një situatë stresuese, mund ta mbani nën kontroll presionin e gjakut dhe nivelin e

Zëvendës ministrja e Mirëqenies Sociale dhe Shëndetësisë Bardhylka Kospiri gjatë një interviste në emisionin “Kafe In” me Flavio Qarrin në “In Tv’ ka folur për luftën ndaj varfërisë dhe si funksionon programi i mbrojtjes sociale në mbështetje të familjeve të