Te rinjte

Reflektimin e parë serioz mbi fuqinë e shkuarjes së informacionit tek njerëzit e duhur, e pata këtu e 12 vjet më parë. Atëherë punoja me kohë të plotë si gazetare dhe, pas kërkimesh të gjata nëpër dokumente të Ministrisë së

Një vit e gjysmë më parë, në një ditë prilli, fati e deshi të shkoja në shtëpinë e një vejushe, me shumë fëmijë. Jetonte dhe jeton ende në një fshat të varfër të Lezhës. Historia e saj është pak a

Dhune ne familje, shkolla, ne shtepine e femijeve. Media publikon lajmet, jep detaje per te treguar te verteten deri ne piken qe shpesh policia ndalon te dhenat per shkak te hetimit. Por, perballe gjithe ketij mediatizimi “te perkryer”, eshte ndezur

“Rrine ne rradhe se duan te rrijne”, eshte shprehja qe justifikohen uniformat e bardha ku iu duhet te hapin turmen qe shfryn ndersa ato duhet te hyjne ne zyre. “Ku di une kompjuter, meile ca i thone”, pergjigjen te moshuarit

Jetimët pas 18 vjeç

Hekuran Hysën mund ta ndeshësh rrugëve të Tiranës, si një endacak prej më shumë se dy dekadash. Ka fatin e jetimit. Në moshën kur jeta e tij duhet të merrte një drejtim, ai thjesht mori “zanatin” e rrugës. Çdo jetim

Kur i nderrojme shkollen femijes, vendimi i femijes ka rendesi? Shpesh te rriturit mendojne se jane ata qe komandojne femijen drejt rruges se duhur nen argumentin se pergjegjesine ne fund e ka i rrituri. Por a eshte e drejte kjo?

Ne moshen 7 vjece e gjysem ajo doli per here te pare ne rruge per te lypur. Ate dite duhet te ishte ne shkolle ulur ne bangen e klases se pare. Por e ema e kishte marre nga mesimi dhe

Artani është një 40 vjeçar, që jeton në qytetin e Elbasanit i vetmuar edhe pse vuan nga skizofrenia. Sëmundja e tij nuk është e lindur, por e fituar rreth 22 viteve më parë. Fëmijërinë e ka kaluar në një familje

Jemi mësuar me skonto. Vetëm se skontot na perkthehen ne vëmendjen tone “veshje dhe këpuce me lire”. Gjithmonë i dorëzohemi skontove dhe pse përgjithësisht qëllojnë jo ne kohe te pershtatshme per xhepin (periudhe pushimesh ne vere ose pas festave te

Eshte etike te ushqesh me gji femijen ne ambiente publike? Duket se kjo pyetje ka pergjigje te lehte deri ne momentin qe ndodhesh para nenes, e cila e ulur ne nje grup shoqerie te perzier me meshkuj dhe femra zbulon