Politika Pozitive

Në ceremoninë përmbyllëse të javës së demokracisë “Aktivizmi qytetar dhe rinor në funksion të demokracisë vendore” u bë ndarja ndarja e certifikatave të mirënjohjes për të rinjtë, të angazhuar me projekte dhe nisma konkrete me LëvizAlbania. Gjithashtu u shpallën dhe

Ditën e sotme është miratuar ligji për përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni, me 69 vota pro dhe asnjë kundër. Gjuha shqipe pas shumë debateve që nga shtatori i vitit të kaluar kur është propozuar, këtë të mërkurë është bërë

Profesori i njohur Përparim Kabo ka bërë një analizë të gjendjes aktuale në të cilën ndodhet Partia Socialiste, ku thekson faktin që sot një pjesë e figurave kryesore që krijuan këtë parti janë larguar. “Ku janë psh Prof Dr. që

Kryepeshkopi i Kishës Autoqefale të Shqipërisë prej 25 vitesh, Anastas Janullatos, ka marrë nënshtetësinë shqiptare. Presidenti Ilir Meta ka firmosur dekretin për t’i dhënë të drejtën Janullatos të bëhet njësh me shqiptarët. Disa ditë më parë gjatë një inteviste për

Andi Bejtja Frika se Kryeministri aktual edhe po qeverisi keq, sërish mund të rrijë në pushtet është një përjetim që e kanë shumë njerëz. Partia Demokratike, ish opozita më e madhe në vend doli nga zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit,

E nesërmja dhe e hëna do të  jenë ditë të rëndësishme për Shqipërinë dhe Kosovën, pasi dekretohen 2 qeveritë e reja. Pas zgjedhjeve të 25 qershorit në Shqipëri, të hënë do të mbahet seanca e parë Parlamentare. Presidenti Ilir Meta

Liderat kryesorë të politikës shqiptare Rama, Basha dhe Meta për herë të parë, gjatë gjithë daljeve të tyre në emisione televizive kanë kaluar një “darkë” së bashku. Blendi Fevziu mbrëmjen e djeshme festoi 20 vjetorin e emisionit “Opinion”, duke zhvilluar

Kryeministri Edi Rama pasi prezantoi qeverinë e re ka zhvilluar 2 takime informale jashtë Tiranës me kabinetin e ri ku kanë diskutuar mbi synimet kryesore për katër vitet e ardhshme. Takimin e parë, informal, Rma e zhvilloi me 13 ministrat

Kryeministri Edi Rama më 27 gusht të këtij viti prezantoi qeverinë e re, duke bërë disa zëvendësime të ministrave, kalime nga një dikaster në tjetrin dhe me disa shkrirje të Ministrive. Mbledhjen e parë të qeverisë  “Rama 2” me 11

Pas tre vitesh diskutimi, Këshilli i Bashkimit Evropian ka miratuar një legjislacion që shpresohet të ndërpresë një burim të madh të ardhurash për grupet e armatosura duke përdorur tregtinë e mineraleve. Në një sërë ndryshimesh të bëra në udhëzimet e