KRYESORE

Këngëtarja e njohur Anjeza Shahini ditën e sotme, në këtë ditë të shënuar për gratë dhe vajzat, ka sjellë në jetë fëmijën e parë. Ajo është një vajzë dhe këngëtarja e ka pagëzuar me emrin Tori. ‘Dita e parë e

Një ditë e bukur e mbushur me energji pozitive ka qenë 7 Marsi për disa gra dhe vajza shqiptare me uniformë të cilat janë mbledhur për të festuar së bashku në ditën ndërkombëtare të gruas. Ka qenë Ministrja e Mbrojtjes

‘Sepse Ti gruaja shqiptare je frymëzim dhe krenari kudo në botë…”, ky është mesazhi që ka realizuar ambasada shqiptare në Londër me rastin e 8 Marsit, përmes një video-mesazhi, që përcillet nga gra dhe vajza nga e gjithë bota, në

Në qytetin e Shkodrës 8 Marsi, festa e gruas ka qenë ditë proteste. Shoqata “Gruaja te Gruaja”, e cila është në mbrojtje të të drejtave të grave ka organizuar një protestë të heshtur për të dënuar dhunën e ushtruar ndaj

Ilir Hoxholli; Po ecja i shperqendruar rruges, syte me shkuan tek lulet qe ishin perhapur ne trotuar, pashe nje grua ne moshe qe i shiste. Mund te ishte nena ime, ajo dhe une dikur kemi shitur sepse ajo pak shijon

Viti 2019 ka qenë i përgjakshëm për gratë. Afërsisht çdo 7 ditë është vrarë një grua sipas statistikave. Prandaj, nisur nga kjo situatë në të cilën ndodhet vendi ynë, një grup vajzash kanë vendosur që më 8 Mars që njihet

22 vjeçari Curtis Statt pasi ka mësuar zanatin në parukerinë e një shqiptari në Britani të Madhe, ka fituar çmimin si berberi më i mirë. Pronari shqiptar Gëzim Murizi e mori në punë pasi kishte shkuar si klient për të

Nga Luan Rama; “Edhe kur kryet do na e mbulojnë thijat, ndër mend do sjellim një emër nderues , emër të dashtun porsi fëmijria , emrin e thjeshtë ,por të madh mësues!” Me këto vargje të poetit Llazar Siliqi, dua

Në festën e 7 Marsit të gjithë kujtojmë me nostalgji mësuesit të cilët kanë qenë udhërrëfyesit tanë. Me ta gjithësecili prej nesh ka hedhur hapat e parë të dijes. Ka mësuar alfabetin, të shkruajë fjalitë e para. Prandaj 7 Marsi

Kush prej nesh nuk i ka thirrur mendjes për të kursyer para mjaftueshëm? Përveç stresit psikologjik dhe emocional të mungesës së një rrjeti të mjaftueshëm të sigurisë financiare, hulumtimet e reja nga Rezerva Federale zbulojnë se rreth 40 përqind e