KRYESORE

Shqipëria nuk është ende anëtare e Bashkimit Evropian dhe jo të gjitha thesaret e saj janë zbuluar. Por, Vendi ynë ndonëse është i vogël ka spikatur për bukuritë që ka. Gazeta “Der Standard” ka shkruar 3 arsye pse duhet vizituar

Leutrim Kryeziu prej kohësh ka arritur marrëveshje me klubin zvicerian. Sulmuesi i talentuar kosovar arriti në Lugano nga Drita, kampionja aktuale e Kosovës. Skuadra e madhe italiane Inter është duke i zhvilluar përgatitjet para edicionit të ri në Luganon e

Një projekt i përbashkët arkeologjik shqiptaro-amerikan thotë se ka gjetur amfora që janë të paktën 2,500 vjeçare në detin Jon pranë brigjeve shqiptare, të cilat mund t’i përkasin një anijeje që është mbytur para shumë kohësh në zonë, raporton The

Parku i Butrintit është përzgjedhur nga studentë të Universitetit të Bristolit në Mbretërinë e Bashkuar për të zhvilluar një seri leksionesh lidhur me praktikat e menaxhimit të trashëgimisë botërore. Leksionet lidhur me parkun e butrintit do të zhvillohen në formë

14 vjeçarja shqiptare nga Kosova Dorea Robellin është shpallur kampione në matematikë, në kantonin e Cyrihut, në Zvicër. Ka qenë ambasadore e Kosovës në SHBA Vlora Çitakut, që ka shkruar për adoleshenten Dorea Robelli. “Më lejoni t’ua prezantoj Dorea Robellin,

Alea Mehaj është pjesë e ekipit kombëtar norvegjez dhe përfaqëson norvegjinë në Olimpiadën e Artit Skenik në Hollivud. Vogëlushja është vetëm 7 vjeç dhe ka arritur suksese të jashtëzakonshme. Talentja e rrallë ka lindur dhe rritur në Norvegji, dhe aktualisht

Revista prestigjioze “Vanity Fair” për Italinë i ka kushtuar një artikull bukurive shqiptare dhe arsyet përse turistët duhet ti zgjedhin si destinacion për të pushuar. Gazetarja Raffaella Serini mes të tjerave këtë artikull e ka nisur duke pyetur e prezantuar

Shkencëtarët janë njerëz të shenjtë për faktin se ata bëjnë ndryshime historike duke e ndryshuar të menduarit e botës, duke lënë gjurmë për të mirë. Ne kemi gra të shquara në fusha të ndryshme si art, kulturë, politikë e biznes

Një byzylyk i zgjuar do të jetë në gjendje të monitorojë vazhdimisht zemrën, të zbulojë çdo fibrilim atrial në një mënyrë jo invazive dhe kështu të parandalojë një goditje (atak) në kohë reale. Është një mjet inovativ i hartuar nga

Kohët e fundit, shpesh dëgjojmë për elasticitetin, por çfarë nënkupton ky term? Në psikologji është aftësia për të reaguar përballë llojeve të ndryshme të ngjarjeve traumatike, me një qëndrim konstruktiv, përshtatjen e jetës me kushtet e reja. Një cilësi që