KRYESORE

Paulina Cortes është një mësuese e shkollës parashkollore në San Jose, Kaliforni. Ditën e sotme ajo ka shpërndarë maska për punëtorët e fermave, sepse cilësia e ajrit konsiderohet ende e rrezikshme nga Camp Fire. “Nuk kam fuqi emocionale të hyj

“Qendra për Trashëgimi dhe Edukim” zhvillon trajnimin e dytë me të rinj të qytetit të Durrësit në “Shën Vlash”, në kuadër të projektit “Lëviz për të votuar”. Në fokus të trajnimit ka qenë rëndësia e pjesëmarrjes së të rinjve në

Në fshatin “Katund i Ri” në qytetin e Durrësit, të rinjtë përballen me shumë vështirësi. Gjatë një forumi të zhvilluar nga “Qendra për Trashëgimi dhe Edukim” në kuadër të projektit “Lëviz për të votuar”, të rinjtë shfaqën si problem kryesor

Fikret Tevfik Oktay, qytetar turk nga Ankaraja por me origjinë shqiptare nga babai ka marrë pasaportën shqiptare në moshën 90 vjeçare. I moshuari ka bërë realitet një ëndërr të kahershme dhe tashmë mundet t’i jetojë vitet e tjera si shqiptar.

Neraida Halili Një shoqëri e zhvilluar, mirëfilli, “merr frymë” nga të rinjtë. Të rinjtë janë mundësia për të ecur përpara. Ato janë zhvillimi, përparimi, progresi. Të rinjtë janë motivimi i një të ardhmeje të suksesshme, i një kombi të zhvilluar, i

Suksesi në biznes nuk është i lehtë. Shumë më e lehtë është të lejosh biznesin t’ju rrëzojë sesa e kundërta. Në vend që të mbështilleni me peshqir dhe të qëndroni në shtëpi kur keni një problem biznesi, mblidheni veten dhe

Nëse ndonjëherë ndiheni të shqetësuar ose keni pritur lajme të këqija, ky studim i ri sugjeron që ekziston një mënyrë shumë e thjeshtë për të lehtësuar mendjen. Hulumtimet nga Universiteti i Kalifornisë tregojnë se të luash Tetris ka një efekt

Një biznesmen zviceran merr përsipër të sigurojë mbijetesën e planetit duke kontribuar me 1 miliardë dollarë në një përpjekje të mahnitshme ndërkombëtare. Në një botim të kohëve të fundit, përmes Neë York Times, Hansjörg Wyss njoftoi se do të përdorë

Gjatë dy dekadave të fundit si kulturë, e kemi rinovuar shpejt kuptimin e fjalës ‘depresion’. Njëherë e një kohë, të ishe në depresion nënkuptonte se kishe një javë të vrazhdë në punë ose të humbësh një të dashur. Tani e

Një grua në Dakotë të Veriut ka dhuruar më shumë se një ton e gjysmë perime për familjet në nevojë, këtë vjeshtë. Donna Stumphf, 67 vjeç, solli perimet e rritura në shtëpi në Ushtrinë e Shpëtimit dhe disa në Misionin