Histori Suksesi

Një tjetër histori suksesi na ka nderuar vendin tonë jashtë trevave shqiptare. Këtë herë ka qenë Esi Domi e reja që ka zhvilluar një karrierë të suksesshme në Suedi, e cila së fundmi ka marrë çmim ndërkombëtar në neuroshkencë. Esi

Sheshi “Skënderbej” vijon të tërheqë vëmendjen e profesionistëve ndërkombëtarë të arkitekturës, si një nga hapësirat që ka pësuar një transformim të jashtëzakonshëm. Së fundmi shehsi është përzgjedhur si fitues i Çmimit Europian për Ndërhyrje në Trashëgiminë Arkitekturore (European Aëard for

Në Kroaci, Albin Sahatqija njihet se njeriu i Hajdukut, skuadrës së madhe nga Spliti, ndërsa në Kosovë, ai vlerësohet si zbuluesi i talenteve. 6 futbollistë kanë marrë kontrata profesionale nga gjashtë herë kampioni i Kroacisë, e shumë të tjerë kanë

Prej disa vjetësh ajo është kërkuese shkencore në fushën e epidemiologjisë dhe kardiologjisë, pranë Departamentit të Eksperimentimit, Diagnostikimit dhe Specializimit Mjekësor (DIMES) në Universitetin e Bolonjës. Bëhet fjalë për Edina Cenko, e cila po bëhet e njohur si eksperte e sëmundjeve kardiovaskulare në shtetin fqinj. Sukseset e shqiptarëve jashtë Shqipërisë janë të shtuar në masë kohë e fundit. I tillë konsiderohet edhe rasti

Liridona Gjokaj është fotografja me origjinë shqiptare e cila po korr suksese në Amerikë. Ajo ka realizuar një numër të madh të imazheve të modeleve dhe artisteve të huaj. Puna e saj nuk ka kaluar pa u vënë re, madje është vlerësuar edhe me ccmime. “International Film Festival of New York”

Muzika e kompozitorit shqiptar Admir Shkurtaj, prezantohet në konservatorin “Santa Cecilia” të Venecias. I diplomuar për muzikë në liceun artistik Jordan Misja në Tiranë, Admiri është një kompozitor i shumëvlerësuar në Itali. Pjesë e koncertit që do të zhvillohet me këtë rast do të jetë edhe sopranoja shqiptare, Hersjana Matmuja. Në sallën akademike të konservatorit të njohur do të paraqiten për publikun sopranojashqiptare, Hersjana Matmuja dhe instrumentistët Giorgo Distante, Pino Basile, JacopoConoci dhe Vanessa Sotgiu.  Kjo kastë muzikantësh do të drejtohet nga autori i muzikës, kompozitori Admir Shkurtaj. Më 27 korrik të 2018 ienalja e Venecias u çel

Vasfije Krasniqi-Goodman aktivistja dhe e mbijetuara e dhunës seksuale në luftën e Kosovës, ka qenë e ftuar në Konferencën Globale Women Deliver në Vankuver, si folëse kryesore për të ndarë historinë e saj. Në panelin e organizuar nga Save the

Futbollisti kosovar Liridon Balaj pritet që karrierën ta vazhdojë në Zvicër, saktësisht te skuadra e njohur, St. Gallen. Ai do të transferohet në St. Gallen me ndërmjetësimin e dy menaxherëve shqiptarë, Leonard Berisha dhe Agron Krasniqi. Performanca e shkëlqyer e lojtarit në fushën e gjelbërt në prill të këtij viti në provat te skuadra e St.Gallen-it nga Zvicra ka lënë të kënaqur drejtuesit e klubit me paraqitjen e tij. Në

Në vitin 2010 ka migruar në Zvicër për bashkim familjar. Dy vjet më vonë ka filluar të punojë si ndërmjetësues i sigurimeve, ndërsa në vitin 2015 ka hapur biznesin e tij me emrin “sanaprotect GmbH” Dihet që zviceranët nuk i

Profesor Gazmend Kapllani, është emëruar Kryetar i Studimeve Shqiptare në Universitetin DePaul. Kjo është hera e parë që do të ekzistojë një program ndërdisiplinor i Studimeve Shqiptare në një Universitet Amerikan. Universiteti DePaul në Çikago, Universiteti më i madh katolik