Ekskluzive

Projekti “Pushtetari përballë qytetarit” i implementuar nga organizata Infinit +, ka sensibilizuar qytetarët të ngrenë zërin për problematikat që kanë në zonat ku jetojnë. “Pushtetari përballë Qytetarit” është ndër ato projekte që ka synuar ballafaqimin e qytetarëve me të zgjedhurit

Marigona Përvetica, vajza me trup të vogël dhe zemër të madhe, me origjinë nga Podujeva ka lindur në Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë. 25 vjeçarja është quajtur Marigona prej emrit të atdhetares së shquar Marigo Posio, e cila qëndisi me

“Ky emër dashurohet me zemër nga çdo shqiptar…” 28 Nëntori është një datë historike e bekuar për kombin tonë. Në këtë ditë janë shënuar ngjarje që kanë ndryshuar fatin e popullit, siç është shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë nga patriotët

28 nëntori është një datë e shënuar për kombin tonë, për shkak se janë shënuar ngjarje të mëdha historike. Më 28 nëntor 1443, rikthehet në Krujë Gjergj Kastrioti – Skënderbeu, ku ngriti Flamurin Kombëtar. Në këtë datë Skënderbeu dhe forcat

Koreografi i njohur Skënder Haklaj, krijues i dhjetëra valleve, autor i 5 librave si dhe studiues i folklorit koreografik shqiptar është rikthyer në Shqipëri pas 20 vitesh emigrim për të mos e lënë në harresë trashëgiminë kulturore shpirtërore të kombit,

“Qentë e rrugës janë me master”, kështu shprehet një i ri ndërsa ngre si problematikë alarmante praninë e shumtë të qenve pranë Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, gjatë një trajnimi të zhvilluar nga Qendra për Trashëgimi dhe Edukim. Qentë e

Të rinjtë në Durrës ndihen të pasigurt për shkak të mungesës së sinjalistikës. Gjatë një takimi të zhvilluar në kuadër të projektit “Lëviz për të votuar” që implementohet nga Qendra për Trashëgimi dhe Edukim, të rinjtë në Sukth u shprehën

Durrësi qyteti i 2 me numrin më të lartë të popullsisë në Shqipëri siç duket nuk është vendi i preferuar për të rinjtë. Por shumë studentë janë të detyruar të shpërngulen nga zona të ndryshme të vendit për të ndjekur

Mjeku shqiptar Nuredin Sadikaj, që prej vitesh e ushtron profesionin në Itali, dhuron 60 shtretër, 60 dyshekë e 60 komodina për Spitalin Civil Rajonal Fier. Kujtojmë se në gusht të 2017, Sadikaj ka dhuruar një autoambulancë edhe në spitalin “Et’hem

Gjyshja e ‘hekurt’ në Farkë, ende shkëlqen nën dritën e diellit… Me duar të plasura dhe të rrudhura nga vuajtjet, shtrëngonte fort torbën që mbante mbi sup. Ishim në liqenin e Farkës, dhe ajo po afrohej të zbriste tatëpjetën për