Art & Kulturë

Një film shqiptar ka marrë pjesë në Festivalin Ndërkombëtar të Transilvanisë në Cluj të Rumanisë. Filmi “Streha mes reve” me skenar dhe regji nga Robert Budina, ka qenë pjesë në garën zyrtare të çmimit Fipresci. Në Festivalin Ndërkombëtar të Transilvanisë

Shqiptarët në Itali kanë ruajtur traditat dhe i përcjellin ato edhe për popullin italian. Në datën 9 dhe 10 qershor kultura shqiptare do të prezentohet në Festën e Popujve, në Bolzano, njofton Shkolla Shqipe Trento. Në këtë festival do të

Një roman kriminalistik i shkruar nga një 14 vjeçare, është një rast jo shumë i zakontë. Së fundmi për këtë është përfolur një 14 vjeçare shqiptare dhe ajo është Gerta Miftari. Adoleshentja ka ambicie dhe hobi ndryshe nga bashkëmoshatarët. Shkruan,

Në ambientet e Akademisë së Filmit dhe Multimedias Marubi, u zhvillua premiera e filmit më të ri në treg “Ana Tjetër”. Skenari, regjia dhe i gjithë realizimi i filmit me metrazh të shkurtër “Ana Tjetër” është kryer nga vetë maturantët

Ditën e djeshme një grup djemsh dhe vajzash, gjimnazistë në shkollën sportive ‘Benardina Qeraxhiu’ në Durrës përcollën mesazhe të rëndësishme për jetën, respektimin e të drejtave të njeriut, konkretisht për gratë dhe vajzat, përmes një ekspozite të mbajtur në ambientet

Përmes artit mund të bëhen bashkë edhe kombet. Këtë herë ka qenë një koncert artistik i mbajur në Tiranë i titulluar “Fqinjët”, i cili ka bërë bashkë 4 të rinj nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi Projekti “Fqinjët”

Në 2020 pritet të publikohet një film biografik për Nënë Terezën, i cili do të realizohet nga regjisorja indiane Seema Upadhyay. Nënë Tereza, emri i së cilës ishte Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, lindi në Shkup më 26 gusht 1910 dhe vdiq

“Bëni atë që dashuroni dhe më pas mos harroni ta dashuroni atë që bëni”, kjo është motoja që ka ndjekur në jetë kërcimtari latin River Durra. Ai është 23 vjeç dhe ka pëfunduar studimet për Inxhinieri Fizike. Pasionin për kërcimin

“Largohuni nga teknologjia, në jetë ka shumë gjëra të bukura për të bërë”, këtë mesazh iu drejton të rinjve valltarja 22 vjeçare Erida Stana gjatë një interviste për pozitivi.org. E reja është në fillimet e karrierës por ka lëshuar rrënjë

Pra, doni të krijoni art? Të bëheni një artist i vërtetë? Ndoshta keni menduar të shkoni në shkollë  arti apo në universitet? Ndonjëherë ne bllokohemi. Ndoshta jeta e mbushur plot tension na bllokon. Ndoshta nuk ndihemi aq mirë. Ndoshta ndihemi