Archive

Pothuajse tre dekada që nga rënia e komunizmit, një grup me muzikë popullore nga Shqipëria po përpiqet të hyjnë në skenën botërore. Bëhet fjalë për grupin Saz’Iso. Saz’iso luan këngët dhe meloditë tradicionale nga qytetet jugore të Shqipërisë. Ata u

Shumica prej nesh ndan emocione të forta me nënat, ndërsa me baballarët është pak më e komplikuar. Kjo nuk do të thotë që ata s’kanë ndjenja, që ata nuk  qajnë asnjëherë, apo nuk e shprehin dashurinë… por baballarët janë më

Balerina shqiptare mahnit jurinë e “Amici”, zbulon çelësin e suksesit: Si e gërsheton kërcimin me psikologjinë… Talentet shqiptare jo pak herë e kanë lartësuar emrin e vendit tonë në skena botërore. Të njëjtën rrugë është e vendosur të ndjekë dhe

Miqësia e vërtetë, është supi që të gjendet kurdoherë pranë për t’u mbajtur, e për të hedhur hapin e rradhës. Secili ka mangësitë e veta, por përpiqet të mbulojê mangësitë e tjetrit pa ia vënë në dukje… diçka e tillë

Një surprizë e këndshme ditëlindjeje sot i dha një tjetër atmosferë zonës së Astirit në Tiranë. Në mes të rrugës, sipër makinave që kalonin pa u ndalur shkruhej urimi i ditëlindjes, i dedikuar dikujt në veçanti. Kjo surprizë padyshim që

Mos harroni! Këto janë 5 gjërat që duhet të bëni çdo ditë Ndoshta dita juaj mund të jetë shumë e ngarkuar, apo e paplotësuar… Sidoqoftë,  gjithmonë duhet të përpiqeni që këto 5 gjëra të mos harroni asnjëherë t’i bëni. Dashuro,

Kur mbyllet një derë, hapet një tjetër… Stela Tosku, është 36 vjeç, ka lindur dhe jetuar në qytetin e Shkodrës. Është diplomuar për bio-kimi dhe për vite me rradhë ka punuar mësuese në shkolla të ndryshme në Shkodër. Gjatë një

Ramiz Kukaj nga Peja ka hapur një restorant me ushqime tradicionale shqiptare në Amerikë. Në picerinë “Tradita” në New York me pronar Ramiz Kukaj gatuhen ushqime tradicionale shqiptare, si fli e shumë të tjera. Kukaj e nisi këtë restorant me

Filmi shqiptar kandidat për Çmimin Oscar është përzgjedhur “Dita zë fill”, i regjisorit Gentian Koçi. “Dita zë fill”, është kandidat për kategorinë e Filmit më të mirë në gjuhën e huaj me disa nga aktorët shqiptarë të talentuar. Muajin e

Kush është kuksiani që befasoi zyrtarin e USAID! “Me të thënë të drejtën e kishte portofolin plot euro”… Këto fjalë vetëm në mendim mund të tundonin këdo, por nuk e tunduan aspak një 52 vjeçar nga Kukësi që t’i fuste